بسیج لشگر مخلص خداست

بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. (امام خمینی رحمة الله علیه)

بسیج لشگر مخلص خداست

بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. (امام خمینی رحمة الله علیه)

بسیج لشگر مخلص خداست

امام خامنه ای:من دیپلمات نیستم من انقلابی ام،حرف را صریح و صادقانه میگویم

طبقه بندی موضوعی
بایگانی

داور در بازی فوتبال، فردی است که بر روند اجرای قوانین فوتبال نظارت می‌کند و می‌تواند با افراد خاطی بر اساس قوانین بازی فوتبال برخورد کند. علاوه بر داور وسط، دو کمک داور نیز او را در این راه یاری می‌کنند. داور بر پایه قوانین برای جریمهٔ خطای یک بازیکن فوتبال٫ یا یک ضربهٔ خطا به سود حریف می‌دهد و یا یک کارت زرد به بازیکن خاطی می‌دهد و یا یک کارت قرمز که در این صورت بازیکن خاطی باید زمین مسابقه را ترک کند. اگر کسی دو کارت زرد بگیرد داور به او کارت قرمز خواهد داد. داوری فوتبال در ایران قدمتی چندین ساله دارد. محمد فنایی کمک داور ایرانی در فینال جام جهانی سال ۱۹۹۴ آمریکا کمک داور این دیدار بود.[۱] از جمله داوران فوتبال ایران می‌توان مسعود مرادی داور بازنشستهٔ کرجی را نام برد که از داوران بین‌المللی ایران به شمار می‌رفت و قضاوت‌های بسیاری را در سطح بین‌المللی فوتبال انجام داده بود. داور یک کارت قرمز و یک کارت زرد را در بازی به همراه دارد که اولی برای محتاط کردنِ بازیکن برای سوء رفتارش و دومی برای اخراجِ بازیکن بکار می‌رود. کارت‌های رنگی بوسیلهٔ کن استون، رئیس سابق کمیته داوری فیفا معرفی شدند. 

داور ، فردی است که در زمین بازی فوتبال ، عدالت را برقرار می کند . او مجری قانون است و تمام تلاش خود را بر صحیح انجام دادن این امر بکار می بندد . داور با توجه به رنگ پیراهنش در زمین به خوبی مشخص است تا اینکه بازیکنان او را با یار خودی اشتباه نگیرند . 
کار داور بسیار سخت و مشکل است . یک داور ابتدا باید یک روانشناس خوب باشد تا بتواند بازی را در طول 90 دقیقه متعادل نگه داشته و اداره کند . معمولا بیشتر داوران حرفه ای سعی می کنند در نیمه اول کارتی نشان ندهند و آنها را برای نیمه دوم می گذارند . 
درست است که فوتبال ، بازی بدون وقفه ای است اما بعضی مواقع مثل موارد زیر بازی متوقف می شود : 
وقتی توپ از خط کناری و خط دروازه زمین خارج شود (توپ اوت شود). 
وقتی داور اعلام ضربه پنالتی می کند . 
وقتی گلی به ثمر می رسد . 
وقتی بازیکنی به سختی صدمه می بیند . 
در مواقع بالا ، داور تصمیم قطعی را اتخاذ می نماید و بازی با سوت او مجددا به جریان می افتد . در فوتبال ، تقریبا همه تصمیم ها را داور اتخاذ می نماید . در هوای بد ، او است که تصمیم می گیرد ، بازی انجام گیرد یا خیر . داور این قدرت را دارد که بتواند بازیکنی را از زمین اخراج نماید . 
کاپیتان های دو تیم فقط می توانند با داور صحبت کنند یا احیانا به تصمیم او مودبانه اعتراض بنمایند . 
دو کمک داور (خط نگهدار) وجود دارند که در خطوط کناری زمین ، داور را یاری می دهند . خیلی از قضاوت های داور فوتبال در حضور بیش از 100000 تماشاچی ، انجام می گیرد و ممکن است دو تیمی که با هم بازی می کنند ، از نظر سیاسی و یا دینی تفاهم نداشته باشند . کما اینکه بار ها در صحنه های بین المللی این مسئله پیش آمده است . این داور است که باید در حین بازی تمام مسائل را کنترل کند . 
پرتاب اوت 
اگر توپ از خطوط کناری و یا دروازه به خارج رود از طرف داور اعلام پرتاب اوت خواهد شد که اگر از خط کناری خارج شود تیمی که تا آخرین لحظه خروج توپ از زمین تماسی با آن نداشته است ، اوت را پرتاب خواهد کرد . اگر توپ به تیم دفاع کننده برخورد کند و از خط دروازه به خارج رود از سوی داور ضربه کرنر اعلام خواهد گشت . در غیر این صورت توپ در منطقه دروازه تیم دفاع کننده کاشته خواهد شد . هنگام پرتاب اوت نکات چهارگانه را به خاطر بسپارید : 
توپ باید به وسیله دو دست پرتاب گردد . 
پاهای بازیکن هنگام پرتاب باید روی زمین قرار داشته باشد (پرتاب کننده مجاز به بلند نمودن پاشنه پای خود می باشد) . 
پرتاب کننده توپ را باید کاملا از بالای سر خود پرتاب نماید . 
پرتاب کننده خود مجددا نمی تواند توپ را دریافت نماید . مگر اینکه به یکی از بازیکنان داخل زمین برخورد نماید. 

ضربه کرنر 
برای شلیک ضربه کرنر توپ را در منطقه کرنر قرار داده و چند قدمی به عقب برداشته و سپس آنرا بر روی دروازه بفرستید . البته هنگام مسابقه ضربه کرنر را به هر منطقه ای که در نظر می گیرید می توانید بفرستید ولی در تمرینات سعی نمایید که ضربه های کرنر را روی دروازه بفرستید . زیرا حداقل 5 بازیکن خودی در منطقه دروازه ضربه شما خواهند بود . کرنر زن های با تجربه ضربه های کرنر را به صورت پیچ دار (کات) بر روی دروازه می فرستند . زیرا این نوع کرنر ها در ضریب مدافعین و دروازه بان تیم مقابل نقش موثری را ایفا می نماید . 

دراپ بال 
در مواقع زیر دراپ بال می دهند : 
زمانی که معلوم نیست توپ به وسیله کدام تیم به خارج (اوت) رفته است . 
هنگامی که بازیکنی صدمه دیده د از زمین خارج شده است . 

یک بازیکن از هر تیم در نقطه ای که داور تعیین می کند قرار می گیرند و سایر بازیکنان حداقل به شعاع 15/9 متر از دو بازیکن فاصله بگیرند . سپس داور توپ را روی زمین می اندازد که لحظه برخورد توپ به زمین مساوی با شروع مجدد بازی است . 

تعویض بازیکن 
داور هر زمانی که تشخیص بدهد بازیکنی به سختی صدمه دیده می تواند بازی را قطع نماید و اگر بازیکن مصدوم نتواند به بازی ادامه دهد ، داور اجازه تعویض او را با یک بازیکن تازه نفس خواهد داد . 
از جام جهانی سال 1970 نحوه تعویض به این صورت تصویب شد که هر تیم فقط می تواند سه بازیکن را تعویض نماید . بازیکن تعویضی باید حتما قبل از ورود به زمین داور را در جریان قرار دهد . اگر بازیکنی مصدوم شود و از طرفی تیم دو سه تعویض خود را انجام داده باشد به ناچار تیم باید با 10 بازیکن به بازی ادامه دهد . 

پنالتی 
خطاهای عمدی که در منطقه پنالتی انجام می گیرد به تشخیص داور ، ضربه پنالتی اعلام می گردد . این خطاهای عمد به خطاهای نه گانه معروف می باشند که به ترتیب عبارت است از : 
لگد زدن یا سعی در لگد زدن به بازیکن مخالف. 
سد کردن و تکل کردن بازیکن تیم مخالف در هوا (پا در هوا). 
حمله کردن به بازیکن تیم مخالف به طریق خطرناک. 
ایجاد مزاحمت و حمله کردن به بازیکن تیم مخالف از پشت سر. 
تنه زدن یا سعی در تنه زدن به بازیکن تیم مخالف. 
نگه داشتن بازیکن تیم مخالف. 
هل دادن بازیکن تیم مخالف. 
حمل کردن ، گرفتن و یا زدن توپ با دست . 

خطاهای غیر عمد (خطاهای شش گانه) به 6 قسمت تقسیم می شود : 

بازی کردن به طرز خطرناک و بدون اهمیت . 
ایجاد مزاحمت برای بازیکن فاقد توپ(درگیری شانه به شانه ، قانونی است). 
سد کردن و ممانعت از پیشروی بازیکن تیم مخالف. 
مزاحمت ایجاد کردن برای دروازه بان تیم مخالف در منطقه دروازه . 
بازی را از جریان انداختن و توقف بی مورد توسط دروازه بان . دروازه بان با توپ بیش از چهار قدم نمی تواند بردارد . 
قانون آفساید (قانونی که هنوز به درستی درک نشده). 
توضیح در مورد قانون آفساید 
در روزهای اولیه فوتبال ، همیشه دو تن (یا بیشتر) از بازیکنان تیم مخالف ، در منطقه دروازه تیم مقابل قرار می گرفتند . مدافعین تیم مخالف هم ، تنها با یک ضربه بلند ، توپ را برای آنها می فرستادند و آنها براحتی گل را به ثمر می رساندند . مقامات فوتبال در آن زمان از این شیوه راضی نبودند زیرا آنرا نوعی روش غیر ورزشی می خواندند . لذا تصمیمی مبنی بر ایجاد قانون آفساید ، اتخاذ نمودند . به این صورت که اگر مهاجم تیم مخالف در پشت مدافعین تیم مقابل قرار گرفته باشد ، داور اعلام آفساید بنماید . مگر آنکه مهاجم تیم مخالف روی خط میانی یا عقب تر ، قرار گرفته باشد . 
شلیک ضربه پنالتی 
بعد از اینکه بازیکنی از تیم دفاع کننده یکی از خطاهای نه گانه را بر روی بازیکنی از تیم حمله کننده در منطقه پنالتی انجام داد ، داور اعلام ضربه پنالتی می نماید . توپ در روی نقطه پنالتی (11 متر از خط دروازه) قرار می گیرد و یکی از بازیکنان تیم حمله کننده ضربه پنالتی را شلیک خواهد نمود . 
دروازه بان تا قبل از شلیک نباید تکان بخورد در غیر اینصورت ضربه پنالتی اگر گل نشود مجددا تکرار خواهد شد . 
ضربه های آزاد مستقیم 
اگر بازیکنی در خارج از منطقه پنالتی ، یکی از خطاهای عمد (نه گانه) را انجام دهد ، داور اعلام ضربه آزاد مستقیم خواهد نمود .او بازی را قطع خواهد کرد و توپ را در محلی که خطا انجام پذیرفته ، قرار می دهد . بازیکنان تیم دفاع کننده دیوار دفاعی (دیوار گوشتی) تشکیل می دهد و فاصله آنها از توپ ، حداقل باید 15/9 متر باشد . شلیک کننده ، ضربه را مستقیما می تواند به درون دروازه بفرستد . 
ضربه های آزاد غیر مستقیم 
اگر بازیکنی در خارج از منطقه پنالتی ، یکی از خطاهای غیر عمد (شش گانه) را انجام دهد ، داور اعلام ضربه آزاد غیر مستقیم خواهد نمود . او توپ را در محلی که خطا صورت گرفته است ، قرار می دهد . بازیکنان تیم دفاع کننده ، همان دیوار دفاعی را به فاصله 15/9 متر از توپ را تشکیل می دهند . در این نوع ضربه ها ، شلیک کننده نباید ضربه را مستقیما به درون دروازه بفرستد . مگر اینکه ، قبل از ورود توپ به دروازه ، توپ با بدن یکی از بازیکنان تماس حاصل نموده باشد تا گل مورد قبول واقع شود . 

چگونه داور فوتبال شویم؟؟ 


داوطلب داوری فوتبال طی امتحانی تئوری که در مورد آئین نامه انجام می گیرد باید وقوف خود به قوانین بازی را اثبات کند. یک داور خوب هیچ گاه از صحنه بازی دور نیست. او در جهت مسیر توپ می دود و مزاحم حرکات بازیکنان نمی شود. یک داور باید اقتدار خود را نشان دهد. بازیکنان همیشه به داوری که در قضاوت شک می کند خیلی راحت تر اعتراض می کنند تا داوری که در قضاوت مصمم است. آن ها در مقابل داور سخت گیر کمتر حیله به کار می برند. به خلاف عقیده رایج، داور وظیفه دارد از چیزی که ندیده است گذشته و اجازه دهد بازی جریان خود را ادامه دهد. سوت داور مهم است، زیرا به او قدرت ابراز وجود داده و نحوه ی قضاوت او در مورد خطا و توجیه آن را بیان می کند. اصولا حرکات داور که کلیه فوتبالیست ها با معنای آن ها آشنا هستند مانع سوء تفاهم می شود. 

توجه: 

بازیکنان اصولا اعتراض می کنند در حالی که خوب می دانند که داور به ندرت از تصمیم خود صرف نظر می کند. 

وظیفه ی دو کمک داور (خط نگه داران) نظارت بر آفساید و علامت دادن به داور است مبنی بر این که آیا توپ از محدوده ی زمین خارج شده است یا خیر ( اوت ، کرنر ) .
کمک داور موظف است اعمال خشونت آمیزی را که دور از چشم داور انجام می گیرد به او گزارش دهد. 

قانون اول: زمین مسابقه؛ طول نباید بیشتر از 120 متر و کمتر از 90 متر و عرض آن بیش از 90 متر و کمتر از 45 متر باشد. در مسابقات بین المللی طول زمین مسابقه نباید بیش از 110 متر و کمتر از 100 متر و عرض آن بیش از 75 متر و کمتر از 64 متر باشد. 
برچسب ها : ,,, دفعات بازدید : 0

  • mohammad ch

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی